Võitluskunst nii kehale kui vaimule

Wing Tsun

Tasakaal on tähtis igas võitluskunstis, kuid Wing Tsunis on tasakaalul eriti suur rõhk. Wing Tsuni harrastaja ei ohverda oma tasakaalu ja kaitsepositsiooni, et sooritada pikemaid lööke, saavutavamaks tugevamat tabamust. Tähtis on pigem lühemad/kiiremad löögid ja nende tihedus. Wing Tsun ongi tuntud oma kiirete löögikombinatsioonide tõttu.

 

Wing Tsuni asend on suhtelist kõrge, mis annab kiire liikumise ja hea manööverdamise. Küünarnukid hoitakse keha lähedal ja käed asetsevad selliselt, mis kaitsevad keha keskliinil olevaid elutähtsaid punkte. Keskliinil on Wing Tsuni väga tähtis roll. Kõik kaitsed ja rünnakud sooritakse selliselt, et säilitada võimalikult hea kaitse positsioon. Käte asend annab ka eelise kiireks vasturünnakuks, hõivates lühima/kiireima tee vastaseni jõudmiseks.

 

Wing Tsunis on väga tähtsal kohal ka samaaegne kaitse ja rünnak. Kõik kaitsed sooritatakse samaaegse vasturünnakuga, millega võetakse ära vastase rünnaku initsiatiiv. Rünnakut sooritades üritatakse saavutada  eelispositsioon rünnaku jätkamiseks, mõjutades vastase tasakaalu ning kontrollides vastase käsi viisil, mis takistab vastasel sooritamast lööke lühimat ehk kiireimat teed pidi.

 

Wing Tsuni kutsutakse ka nn pehmeks stiiliks, kuna enamus tõrjeid sooritatakse vastase löögi trajektori vabastamisega läbi keha pööramise ja asendi muutuse. Käte pehmus annab ka eelise kiiruse saavutamisel, millega kaasneb suurem löögi tugevus.

„Ole nagu vesi, mu sõber“ Bruce Lee kuulus tsitaat.

 

Wing Tsuni tehnikate sooritamine ei sõltu nii palju sellest, mida sa näed ja arvad, vaid sellest, mida sa tunned. Vastase rünnaku korral liigub Wing Tsuni harrastaja koheselt vastu, otsides kontakti lähima punktiga. Saavutades kontakti, võtab tunnetus nägemise üle ehk kontakti saavutades hakkavad tööle refleksid, mis on saavutatud pideva reflektoorse treenimisega, nägemine on vaid abistav.